Aspoň některým. Těm, která budou mít štěstí. Způsobů, jak můžete dobrý skutek udělat, je spousta.

Válka na Ukrajině je strašlivá nejen pro lidi, ale i pro domácí zvířata, donedávna milovaná, šťastná v bezpečí uprostřed své smečky. Za nic nemůžou. Nechápou, co se děje. Jsou vyděšená, zoufalá. Lidé prchající do bezpečí je často nemohli nebo nestihli vzít s sebou, a tak je aspoň vypustili na ulici. Dobrovolníci se je teď snaží alespoň krmit nebo odchytit a dostat do bezpečí. Tihle stateční lidé zůstávají ve válkou zničených městech, aby dál pomáhali opuštěným zvířatům. Jenže útulky jsou přeplněné a nemají dost krmiva. Mnohé byly zničené bombardováním. Dobrovolníci se do nich snaží doručovat krmivo a pokoušejí se odvážet psy a kočky pryč z válečné zóny, ale mnohdy při tom jde o život. Například 6. března byli tři mladí lidé zblízka zastřeleni, když doručovali krmivo do útulku v Bucha u Kyjeva. Taky z toho máte slzy v očích? Prosím, pomozte podle svých možností…

Pokud chcete peníze dostat rovnou k organizaci, která pomáhá zvířatům na místě, zachraňuje je z míst bojů a podporuje útulky ve válečné zóně, pošlete příspěvek přímo organizaci UAnimals, která na Ukrajině bojuje za práva zvířat. Je to prověřená organizace, se kterou spolupracuje i česká Svoboda zvířat. I já je podpořila. Do účelu platby z ČR nezapomeňte napsat DONATION nebo Charitable payment, aby peníze určitě v pořádku odešly. Čísla účtů najdete tady:

https://readymag.com/u1900443331/3464766/

Více informací o organizaci UAnimals a odkazy na jejich sociální sítě najdete zde: https://linktr.ee/uanimals

V Česku vznikají materiální sbírky na podporu zvířat na Ukrajině – na sběrných místech můžete darovat granule pro psy a kočky, přepravky na psy a kočky, které pak stateční dobrovolníci vozí do ukrajinských útulků v nejhůř zasažených oblastech. Bližší informace najdete tady:

https://www.facebook.com/pomoczviratumua/

https://www.facebook.com/groups/ukrajina2022

Mnozí lidé s sebou vzali na dlouhou cestu do bezpečí i čtyřnohé členy rodiny, jenže ne všem se daří najít ubytování, kde by u sebe zvířata mohli mít. Můžete se jejich pejska nebo kočky dočasně ujmout, než se budou moct vrátit domů nebo si najdou střechu nad hlavou, kde budou moct zvíře mít? Můžete poskytnout ubytování uprchlíkům i s jejich domácími zvířátky? Nebo si můžete vzít do dočasné péče zvíře zachráněné z útulku na Ukrajině? Anebo byste chtěli nastálo adoptovat zvířátko zachráněné z válečné zóny? Můžete pro jiné zájemce taková zvířátka převézt od hranic s Ukrajinou svým autem? Zaregistrujte se tady – konkrétní nabízenou formu pomoci uvedete ve formuláři:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfycX8Ej4ozr0J5HPXjjYzQBHtRkUJ1FpXiS9qSUzLDkCowZA/viewform

Chcete dočasně pohlídat zvířátko uprchlíkům z války, kteří si nemohou pejska, kočku nebo jiné zvíře nechat u sebe? Zaregistrujte se tady:

https://www.pesweb.cz/cz/databaze-dobrovolniku

Česká organizace Svoboda zvířat zahájila sbírku na zaopatření opuštěných zvířat v oblastech bojů. Peníze půjdou prostřednictvím ukrajinské organizace UAnimals konkrétním zvířecím útulkům na Ukrajině, které se snaží opuštěná zvířata odchytávat a poskytnout jim potřebnou péči:

https://www.darujme.cz/projekt/1205979

Anebo pomozte českému útulku Pet Heroes z.s., který dokázal evakuovat deset koček z Ukrajiny a další zvířata jsou na cestě:

https://www.darujme.cz/projekt/1206032

Ukrajinská asociace veterinárních lékařů Ukrainian Small Animal Veterinary Association (USAVA) podporuje útulky po celé zemi a posílá peníze tam, kde jsou potřeba. Číslo účtu, na který můžete přispět, najdete tady:

https://wsava.org/wp-content/uploads/2022/03/Support_USAVA_Directly-1.pdf