Nikdy by mě nenapadlo, že budu psát o nakupování oblečení. Zrovna já, která chození po obchodech a přebírání hadrů považuju za nutné zlo. A nakonec píšu právě proto. Snažím se sháněním věcí trávit co nejmíň času – a když k narozeninám nebo Vánocům dostanu něco na sebe, jsem tak strašně vděčná, že mi dotyčný ušetřil námahu! Jenže občas člověk dospěje do bodu, kdy mu dojde, že buď zruší všechny schůzky a zašije se už navždy doma v teplákách… anebo vyrazí do obchodu.

V takových případech jdu na jisto: za kvalitou. Protože jenom opravdu kvalitní věci dlouho vydrží a tudíž nehrozí, že se budou muset brzy nahradit něčím jiným. Svetr na snímku k tomuhle článku nosím od maturity, vážně. Jenže nic už není jako dřív. Pro svetry a trička z pevné, těžké a silné stoprocentní bavlny, která i po deseti dvaceti letech nošení vypadá jako nová (skutečně tak dlouho některé ty věci mám a používám) jsem byla dlouho zvyklá chodit třeba do Espritu. Teď? Na co sáhnete, to v sobě má příměs polyesteru. Kvalitní čistě bavlněné nátělníky jsem si kupovala v řetězci Tezenis. Byly ale rok od roku tenčí, až skrz ně nakonec začalo být vidět. Letos zmizely úplně a nahradily je hadry z uměliny. Oblečení z Benettonu koupené v roce 2008 vypadá dodnes nedotčeně, zatímco loňské svetry (ty kašmírové i ty vlněné s příměsí polyesteru) začaly žmolkovatět ještě dřív, než jsem je stihla poprvé vyprat. Náhoda?

Chápu, že příliv šuntů odstartovaly rostoucí ceny bavlny. Rozumím, že se výrobci snaží udržet nízké ceny navzdory vyšším nákladům. Ale vážně musí? Vážně si potřebujeme kupovat spoustu levných šuntů raději než jednu kvalitní dražší věc? Opravdu chceme podporovat výrobu věcí, které jsou odpadky už ve chvíli, kdy za ně platíme? Potřebujeme rychleji a rychleji spotřebovávat a vyhazovat? Já se rozhodla: než vydat peníze za laciný šmejd, raději už si nekoupím nic.

Pro ty, kdo také chtějí vyhlásit bojkot šuntům, mám dva tipy. Radu, jak v obchodě poznat nekvalitní bavlněný žerzej od kvalitnějšího, který líp drží tvar a déle vydrží: http://www.modnipeklo.cz/2011/08/budes-se-kroutit/

A především odkaz na úžasný pražský butik s takzvanou „pomalou“ módou – to znamená s módou, která je vyrobená s respektem k lidem i přírodě, má šmrnc, a přitom vám dlouho vydrží: http://www.nila.cz/moda-a-doplnky/

Zkuste zpomalit svět.