Tohle ráda čtu! Některé autory není třeba představovat, ale podělím se i o utajené klenoty, které jsem objevila čirou náhodou – a o to víc si jich vážím. Začnu méně známými jmény.

William Trevor

Irský autor, ročník 1928, patří k mým nejoblíbenějším. Mistr povídek a novel. Píše úsporně, nezaplétá se do jazykových kudrlinek, zato citu vkládá do příběhů vrchovatě. Připadá mi, že na to, jak je ve světě uznávaný (v roce 2012 například patřil k nejžhavějším kandidátům na Nobelovu cenu za literaturu, třikrát získal Man Bookerovu cenu) se o něm u nás málo ví – a také bylo do Češtiny přeloženo celkem málo jeho děl. Zajímavost: William Trevor píše každý den od čtvrt na sedm ráno a pracuje čtyři hodiny. „V těch několika hodinách před snídaní se cítím stejně energický a bystrý jako v šestnácti nebo sedmnácti,“ tvrdí. Novela Láska a léto se odehrává v padesátých letech na ospalém irském maloměstě, kde málokdo je úplně šťastný…

Herbjorg Wassmo

Norská autorka, která se narodila na souostroví Vesteralen vysoko na severu a než se stala spisovatelkou na plný úvazek, byla učitelkou v severním Norsku. Na zádumčivém severu se odehrává i většina jejích příběhů…

Po knížce Dům se slepou verandou jsem sáhla náhodou hlavně kvůli prostředí, protože pro severní Norsko mám slabost – a naprosto mě uchvátila. Ostrov u severonorského pobřeží dvanáct let po skončení druhé světové války. Mladičká Tora je dcerou německého důstojníka; děti se jí proto posmívají. Navíc bydlí ve zchátralém domě pro chudé… To ale není nejhorší, co zažívá. Silný, smutný, ale zároveň ve výsledku optimistický příběh. A nádherně napsaný.

Petra Hammesfahr

Pro mě obrovský objev! Německá autorka ve své domovině označovaná za Stephena Kinga v sukních je v Česku prakticky neznámá. Vyšlo jí u nás pět knih – bez větší pozornosti. Když otevřete její román Matka, pohltí vás naprosto strhující a úžasně procítěný příběh matky, které se ztratila dospívající dcera. Dostává mě silná psychologie téhle knížky i styl, jakým je napsaná.

Per Petterson

Norský autor, jehož styl se mi hodně dobře čte. Nadchnul mě hlavně jeho román Jít krást koně o muži, který celý život snil o klidném a prostém životě uprostřed přírody, po samotě a prostoru na přemýšlení – a ve stáří si to splnil. Autor Per Petterson pro změnu od osmnácti snil o dráze spisovatele, ale místo toho stejně jako jeho rodiče roky pracoval v továrně jako nekvalifikovaná síla, pak byl knihovníkem a knihkupcem a první kniha mu vyšla až v pětatřiceti (v roce 1989). Teď zrovna má na českém trhu poměrně čerstvou novinku, knížku Proklínám řeku času o vztahu matky a syna (Knižní klub, 2015).

Truman Capote

Můj oblíbený americký autor. Vkládá city mezi řádky a jeho příběhy v čtenáři ještě dlouho zůstávají. Mám ráda novely Snídaně u Tiffanyho a Luční harfa.

Anton Pavlovič Čechov

A jeden z mých nejoblíbenějších ruských autorů. Pokaždé když otevřu jeho povídky, zase a znovu žasnu. Žádná zbytečná slova, jen příběh tak silný, až to s čtenářem zacloumá. Takhle bych chtěla umět psát :-)