Každý rok se na něj těším. A rozčiluje mě ten hysterický poprask, který se okolo něj vždycky v březnu strhne. Proč proti změně času skoro nikdo neprotestuje na podzim, kdy se ze dne na den snese otravná tma o hodinu dřív? Vždyť je to taky časový posun, taky si tělo musí zvykat na změnu. Já tedy mívám na podzim vztek. Ale teď? Nádhera! Konečně budu moct o hodinu déle pracovat na zahradě nebo chodit po lese. A taky budu moct jít spát o hodinu dřív. A to je nejvíc!

Když jsem tuhle výhodu letního času vysvětlovala kamarádce, podivila se: „Přece můžeš jít spát dřív bez ohledu na čas, ne?” Jenže potíž je v tom, že nemůžu. Časem se totiž řídí všechno a všichni. Takže když je zimní čas, moje kamarádky o hodinu déle pracují, a tak si jdeme o hodinu později sednout na večeři a o hodinu později se vrátíme domů. Hercula Poirota dávají v televizi o hodinu později a já si na něj prostě počkám, protože mě baví. A tak dále. Ale hlavně zrovna já, která bych ze všeho nejradši šla spát hned po setmění a vstala za svítání, momentálně žiju v mizerně odhlučněném domě plném totálních sov; v domě, který ještě o půlnoci duní, vibruje, prostě žije… Takže je fakt úleva, když ta půlnoc nastane o hodinu dřív! A druhý den si pak můžu užít o hodinu delší ráno, kdy mám nejvíc nápadů, nejlepší náladu a nejvíc energie.

Dnes mě v MF Dnes potěšil rozhovor s lékařem Janem Sitarem, který vysvětluje, že letní čas je pro lidi zdravý. Přiměje vás totiž jít si lehnout dříve, a to tělu jedině prospívá. Náš organismus chce odpočívat, když je tma. Nelíbí se mu, když ještě o půlnoci sedíte pod umělým osvětlením nebo dokonce u počítače, jdete si lehnout v jednu ráno a vstáváte, až když je slunce vysoko na obloze. Víte například, že jedině v naprosté tmě vaše tělo vyrábí melatonin, silnou zbraň proti rakovině? Jan Sitar v článku vysvětluje: „Podívejte se třeba na rozdíly ve zdravotním stavu skřivanů a sov. Skřivani, tedy lidé, kteří vstávají brzo ráno a chodí dříve spát, se statisticky dožívají delšího věku než sovy, které chodí spát pozdě v noci, aktivní jsou dlouho do tmy a rána pak prospí. Také jsou subjektivně šťastnější.“ Nevěříte? Všimněte si, že domácí zvířata usínají, sotva se venku setmí, i když s vámi žijí v domácnosti zalité umělým osvětlením. Jejich vnitřní hodiny bez ohledu na žárovky vědí: je čas jít spát.

A proč to sem všechno píšu? Protože doufám, že si to přečtou moji soví sousedé a začnou chodit spát trochu dřív? Ne, teď vážně. Prostě mám potřebu alespoň nějak přispět do diskuse, která v tomhle období zase všude vypukne. Miluju letní čas! (Je nás víc? Ozývejme se!) Hlavně nám ho, prosím, nerušte :-)