Představte si, že jste malé liščátko, ležíte u mámy a tulíte se k ní. Je vám hebce. Teploučko. Cítíte se v bezpečí. Přitisknete se k mámě ještě blíž a ona vás pomazlí… A pak k vám domů, na místo, kde jste si měli hrát, bezpečně vyrůstat a v klidu spát v objetí své mámy, vtrhne lovecký pes. Má jediný cíl: zabít vás a vaši mámu. Maminka za vás bojuje ze všech sil, ale pes je silnější než ona… Tohle se děje nedaleko vás. V lesích, kam se chodíte projít. Na kampaň proti norování můžete přispět tady:

Je čas velkého utrácení za dárky, ale také období, kdy chceme dělat dobré skutky. Já se letos rozhodla podpořit Hnutí duha Šelmy – organizaci, která se snaží chránit velké šelmy v naší přírodě. Ochránci bojují proti pytlákům a osvětou se snaží měnit přístup lidí k rysům a vlkům – nádherným ohroženým zvířatům, která do naší přírody odnepaměti patří a opravdu není důvod se jich na procházkách lesem bát (to jsou právě ty mýty, které je třeba vyvracet). Jestli chcete taky pomoct rysím a vlčím maminkám, aby mohly v klidu vychovávat svoje mláďátka, můžete tady:

Třeba taky nějaký máte. Sen z dětství. Je s vámi už desítky let. Nevnímáte ho jako plán ani cíl. Je to jenom sen. Do okamžiku, než si ho splníte.

Aspoň některým. Těm, která budou mít štěstí.

Válka na Ukrajině je strašlivá nejen pro lidi, ale i pro domácí zvířata, donedávna milovaná, šťastná v bezpečí uprostřed své smečky. Za nic nemůžou. Nechápou, co se děje. Jsou vyděšená, zoufalá. Lidé prchající do bezpečí je často nemohli nebo nestihli vzít s sebou, a tak je aspoň vypustili na ulici. Dobrovolníci se je teď snaží alespoň krmit nebo odchytit a dostat do bezpečí.

Dnes můžete pomoct změnit svět. Stačí pár minut. Uděláte to, prosím?

O pokusech na zvířatech se moc nemluví. Přesto se dějí. Skrytě. Možná jen kousek od vás. Psi, kočky, králíci a další zvířata při nich nepředstavitelně trpí. Jsou mučena třeba jen proto, abyste mohli použít šampon nebo krém na ruce… (Ne, bohužel zase tak moc nepomohlo, že EU testování kosmetiky na zvířatech už před lety zakázala.) Dnes to můžete pomoct změnit! Čtěte prosím dál:

Moji milí čtenáři, děkuju vám za přízeň a do roku 2021 přeju co nejvíc chvil, kdy je vám prostě dobře :-)

Dnes je Giving Tuesday – lidé po celém světě posílají peníze na dobré účely. Zastavte se na chvilku, než si přes internet objednáte další věc, kterou zase tak nutně nepotřebujete… a částkou, kterou jste za ni chtěli utratit, pomozte změnit svět k lepšímu. Koho jsem si letos vybrala já?

K napsání téhle knihy mě vedl skutečný problém – pytlačení velkých zákonem chráněných šelem v CHKO Beskydy.
A děje se to dál:

Moc prosím, najděte si na tohle chvilku, je to pro mě hodně důležité. Děkuji.
Je čas, kdy mláďata lišek podnikají první průzkumné kroky před noru. Objevují svět, nasávají nové pachy, hrají si ve flíčkách světla a stínu pod stromy. Čekají na mámu, až se vrátí z lovu a přinese jim něco k snědku. Milují svoji mámu stejně jako vaše děti vás. Potřebují ji, stejně jako jste ji potřebovali vy, když jste byli malí. Přesto se i v téhle roční době smějí lišky střílet.

Dnes, 21. 3. je Den lesů. Pro mě je les místem, kde nacházím klid, kde trávím hodně času a kde se cítím doma. Možná i proto, že jako malá jsem trávila hodně času s babičkou a dědou v domku přímo u lesa. Být na zahradě znamenalo být vlastně jednou nohou v lese :-) Jaký vztah k lesu máte vy? Pokud vám není lhostejný, prosím, najděte si chviličku na podpis petice za druhově pestřejší, zdravější české lesy:

https://zachranmelesy.cz/cs

Děkuju!

Stejně jako z celého dne mám nejraději ráno, tak i začátek nového roku patří k mým oblíbeným obdobím. Jeden z důvodů? Nic moc se neděje. Prosincový shon utichne, máte klid a čas na sebe.

Klidně by to mohla být ona. Rysice, jejíž příběh mě inspiroval k napsání knihy Sněžný měsíc. Přesně si vybavuju, jak jsem jednou na podzim ve staré roubence v Beskydech seděla u kachlových kamen a v místních novinách náhodou narazila na krátký článeček o tom, že rysice, kterou našli uhynulou nedaleko, byla pravděpodobně nejprve postřelena pytlákem a pak zemřela na vyčerpání. Zůstala po ní dvě koťata, která s ní předtím ochranáři vídali na záběrech z fotopastí, a která bez mámy zimu nejspíš nepřežijí… Naštvalo mě to a rozesmutnilo.

Kdo tráví všechen čas ve městě, ten ani neví, co všechno umí léto. Neví, jaké to je lehnout si mezi fialové chrpy, natáhnout ruce mezi stonky a nechat si ovanout obličej vůní vlhké hlíny a trávy rozpálené sluncem.

Je čas, kdy se rodí srnčata. Každý rok jich při sečení luk zemře 60 000! Na své mámy často čekají schovaná ve vysoké trávě a před nebezpečím neutečou, naopak se přikrčí. Prosím, myslete na ně, až přijde čas sečení vašich luk. Co dělat, aby jim váš traktor neublížil? Jak můžete pomoct, i když vy sami louky nevlastníte? Podívejte se sem: www.stopsecenisrncat.cz. Děkuju. 

Když jsem byla malá, zpěv skřivana vznášejícího se nad polem neodmyslitelně patřil k létu. Babička je milovala. Když jdu mezi poli v místech, kde jsme je spolu poslouchaly, vždycky automaticky čekám, že se jejich zpěv zase ozve. Jenže moje generace se možná dožije světa bez skřivanů. Za posledních patnáct let jich zmizela z naší přírody alarmující třetina. Mizí také sýčci, koroptve, motýli…

Svým čtenářům přeju do roku 2019 hlavně zdraví a co nejvíc času strávené s těmi, které máte rádi. A zkuste v tomhle roce něco nového! Třeba?

Člověk prý má co nejčastěji dělat to, při čem zažívá stav „flow“ neboli „plynutí“: ponoření do činnosti natolik, že všechno ostatní přestává být důležité. Nevnímáte čas, sami sebe, své okolí a dokonce ani třeba žízeň, hlad, horko, chlad… Tak jsem přemýšlela, kdy se mi tohle stává.

Pijete v horku dost vody? Fajn. A co zvířata ve vaší zahradě? Jak daleko musí dojít ježek nebo kuna, když dostane žízeň, jak daleko musí odletět pták, který na stromě vedle vašeho domu vyvedl mladé? A co ti mladí, kteří ještě moc daleko nedoletí? Co včely a čmeláci? Dnes jsem se byla projít mezi vilkami. A viděla jsem…

Je čas sečení luk. Období, kdy jen v České republice následkem sečení každoročně umírá 60 000 srnčat. Právě v období od května do konce července kladou srny svá mláďta do vysoké trávy – louka jim připadá jako bezpečné místo. Lidé vysokou trávou nechodí, je tu klid. Jenže zrovna v téhle době se louky sečou.

Jezdím často do Holandska. A Holanďanům závidím ty nádherné písečné pláže… a jídlo. Čerstvé slanečky s cibulí. A ty sýry! Ale nejde jen o typické holandské dobroty. Jde hlavně o to, že v každé mrňavé vesnici v té nejobyčejnější sámošce máte možnost volby: buď nakoupíte levně anebo kvalitně. Úplně všude se dají koupit dobré sýry. V běžných českých potravinách nemáte šanci na ně natrefit ani před Vánoci.

Každý rok se na něj těším. A rozčiluje mě ten hysterický poprask, který se okolo něj vždycky v březnu strhne. Proč proti změně času skoro nikdo neprotestuje na podzim, kdy se ze dne na den snese otravná tma o hodinu dřív? Vždyť je to taky časový posun, taky si tělo musí zvykat na změnu. Já tedy mívám na podzim vztek. Ale teď? Nádhera! Konečně budu moct o hodinu déle pracovat na zahradě nebo chodit po lese. A taky budu moct jít spát o hodinu dřív. A to je nejvíc!

Pamatuju si to úplně živě. Bylo mi deset a nevlastní táta mi z kongresu ve Státech přivezl žluté tričko se třpytivým potiskem: palma v zapadajícím slunci, moře a nápis Florida. Nosila jsem ho do roztrhání. Za totality symbolizovalo pro mě nedostupný svět.

Přeju svým čtenářům krásný rok 2018 naplněný přesně tím, čím si ho naplnit přejete.

Představte si, že zatímco jste nebyli doma, někdo cizí přišel do vašeho bytu a odnesl všechen nábytek, vyboural příčky a nechal po sobě jen suť. Vy se nemůžete nijak bránit, protože takové jednání je normální a legální. Nepříjemný pocit? Tak přesně takhle se cítí divoká zvířata, když člověk drancuje krajinu, v níž žijí. Divoká příroda tu není od toho, aby ji člověk vytěžil do mrtě ve svůj prospěch. Není tu ani proto, aby sloužila jako kulisa k našim výletům, sportu a relaxaci. Je to především něčí obývák a ložnice.

…je nejspíš způsob, jakým od dětství žiju. Aniž bych donedávna tušila, že má nějaký název. Vždycky mě zajímalo jenom tady a teď. Že jsem přede dvěma hodinami dostala pokutu za špatné parkování? Jasně, průšvih, ale to už bylo!

Jo, na poloostrově Varanger v Norsku to takhle občas chodí. Hodí se i rukavice a teplá bunda, obzvlášť v horách. Na náhorní plošině tu a tam v příkopech ještě tají zbytky sněhu. Ale na pobřeží prý dokáže být i přes dvacet a vedro na koupání… několik dnů v roce. Alespoň nám to tak tvrdila paní v turistickém středisku v Syltefjordu. A právě z téhle zapomenuté osady (vysídlené v roce 1989, dnes už se domy využívají jen přes léto) jsem napsala další detektivku.

Moje nová detektivka se odehrává v Laponsku. Právě ji píšu, takže po většinu času jsem duchem hodně daleko :-) A při shánění doplňujících informací o končinách vysoko za polárním kruhem jsem objevila něco úžasného: muziku sámské zpěvačky Mari Boine.

Sámové jsou zřejmě posledním národem Evropy žijícím v těsném sepjetí s přírodou (byť i u nich už se tradiční způsob života vytrácí). Z hudby Mari Boine je ještě tradiční přístup znát.

Vždycky když jsem někde četla, jak někdo vypráví o knize, která mu „změnila život“, připadalo mi to nadsazené. Knížka se vám může líbit, můžete z ní být nadšení, ale že by měla sílu měnit životy? A vida, teď mi do ruky přišla taková, která něco změnila. Ne snad můj život, ale něco pro mě hodně zásadního.

Do roku 2017 přeju svým čtenářům co nejvíc volnosti a času na to, co děláte rádi.

A samozřejmě zdraví, protože bez něj výše uvedené ztrácí na významu.

Chcete si dát do dalšího roku předsevzetí? Zkuste tohle:

Může se zdát, že v dnešní době už žádná tabu neexistují: o všem se přece píše, o všem se mluví. Jenže omyl. Jedno tabu přetrvává: testování na zvířatech. Zatímco se mazlíte se svojí kočkou, králíkem, psem, ne zase tak daleko od vás – v úplně stejné realitě jako je ta vaše – trpí v klecích kočky, králíci, psi a jiná zvířata. Trpí ve jménu lidského zdraví, pohodlí, čistoty, krásy. I v této chvíli. Jsou úplně stejní jako zvíře, které milujete. Myslí. Cítí. Bojí se. V roce 2015 bylo v České republice k pokusným účelům používáno 234 000 zvířat, mezi nimi několik set psů a koček a několik desítek opic. O tom se v běžném tisku nepíše, to se „pouze“ děje: za zavřenými dveřmi, skrytě, bez publicity. Mohla by vůbec taková reportáž vyjít v novinách, když některý z inzerentů možná na zvířatech testuje? Možná se vám o tom nechce číst; proč se rozrušovat? Ani mně se o tom nepíše dobře. Ale někdo by to dělat měl.

Může být detektivka balzámem na duši? Novinka Vraždy na pokračování od americké autorky Rity Mae Brown (právě ji vydalo Motto) taková je. Překlad téhle kriminálky do Češtiny pro mě spadal do kategorie čirého potěšení. Bavila mě patřičně zamotaná detektivní zápletka podaná s jemným nadhledem a oproštěná od zbytečné krutosti, trefně popsaná atmosféra amerického maloměsta i svérázné postavy, které se objevovaly už v prvním díle téhle deketivní série (vyšel loni). Hlavní hrdinka Harry se zamiluje do muže, který je možná vrah, ale v příběhu jde ještě o mnohem víc… Rita Mae Brown šikovně střídá napětí s odlehčenými pasážemi, ve kterých se do vyšetřování lehce motá fena s kočkou. Když na tuhle autorčinu hru přistoupíte, milou nadsázkou se pobavíte a tu a tam se přistihnete, jak se při čtení detektivky… no ano, usmíváte. Vraždy na pokračování jsou v záplavě současné drsně realistické severské krimi produkce jako pohlazení. A právě tím je to výjimečná knížka.

Došlo mi to loni na podzim. Povídala jsem si s mámou; řeč přišla na úspěch. Jaký je ten můj největší? A já si uvědomila: jako svůj největší úspěch nevnímám knížky, byť o tom, že jednou budu držet v ruce svoji vlastní knihu, jsem snila o dětství. Můj dosud největší úspěch nemá nic společného s mojí profesí. Zrodil se před sedmi lety, když k nám za jednoho deštivého podzimního večera oknem přišel toulavý kocour (příběh jsem použila v povídce Ten, který přišel oknem v knize Čekání na kocoura).

Asi by se teď hodilo psát sem něco o nové knížce nebo jejím křtu… jenže si nemůžu pomoct, tohle mě v poslední době potěšilo nejvíc!

Ten bílý krasavec, který se se mnou brouzdá řekou, je jedenáctiletý Shaman, bývalý špičkový dostihový kůň. Pamatuju si, jak jsem ho v roce 2007 viděla vyhrát Velkou červnovou cenu a pak doběhnout čtvrtého v Derby (nejvýznamnějším rovinovém dostihu, kterého se kůň může zúčastnit jen jednou za život). Na sklonku dostihové kariéry zářil na skocích, uzavřel ji hattrickem v Poplerově memoriálu a loni na podzim se o něm psalo jako o „králi krátkých krosů”. Tenhle borec teď patří mojí kamarádce, která se o něj starala a jezdila na něm v tréninku už během jeho dostihových let.

Dá se napsat detektivka, ve které hrají podstatnou roli zvířecí hrdinové, a přitom je to kvalitní krimi? Ano! Přesvědčila mě o tom úžasná americká autorka Rita Mae Brown, jejíž dva romány s kriminální zápletkou jsem do Češtiny přeložila (první, Kéž bys byl tady, vyšel loni v létě v nakladatelství Motto a druhý, v originále nazvaný Rest in Pieces, jsem před nedávnem odevzdala přeložený a vyjít by měl letos v létě).

Tohle ráda čtu! Některé autory není třeba představovat, ale podělím se i o utajené klenoty, které jsem objevila čirou náhodou – a o to víc si jich vážím. Začnu méně známými jmény.

Nedávno jsme s kamarádkami probíraly, jaké rady ohledně peněz nám v dětství dávali rodiče. Zazněly výroky jako: „Kdo šetří, má za tři”, „Než utratíš korunu, třikrát ji otoč v prstech”, případně „Šup s tím do prasátka” nebo „Brambora k bramboře, chrysler je na dvoře”, „Správná hospodyňka i pro peříčko přes plot skočí“, „Teď šetři, utrácet můžeš později“, případně rozvernější „Peníze budou, my nebudem.” Mě jedinou pořád nenapadalo, co jsem to vlastně v dětství o penězích slýchala. Nic? A pak mi to najednou došlo: „Utrácej za zážitky, ne za věci.” Ano, to byla zlatá „finanční“ rada, kterou mi do života dala moje maminka.

„A bez úsměvu! Buďte vážná! Vy už se mi zase usmíváte… to nemůžete!”

V tomhle duchu obvykle probíhá pořizování portrétů k rozhovorům o psaní detektivek. Je to pokaždé stejné. „Musíte být buď drsná nebo tajemná,” prohlásí rezolutně fotograf. „Jinak to nepůjde. Vždyť píšete krimi!” Nevím, jestli i čtenáři si myslí, že autorka detektivek musí být tvrďačka s temnotou v duši. Lidi z médií jsou o tom každopádně přesvědčení. A nedají si to vymluvit.

„To si jako celou tu zápletku vymyslíš – je to všechno fantazie?”
Tuhle otázku slýchám často. A taky: „Jsi na sebe přísná? Přikážeš si třeba, že napíšeš denně tolik a tolik slov a pak to dodržíš?” Nebo: „Kdy píšeš? Po nocích? A uděláš si najdřív osnovu? Rozvrhneš, co se v které kapitole stane?” A ještě: „Řídíš se nějakými pravidly psaní detektivky?” Případně: „Nakreslíš si pavouka se všemi zúčastněnými jako to v televizi dělají kriminalisté?” Lidi prostě zajímá, jak taková detektivka vzniká. Můj recept je tady:

„A normálně na internetu jste, že jo?” zeptala se mě novinářka, která se mnou dělala rozhovor. „Myslím na Facebooku a tak.”
„Já Facebook nemám,” odpověděla jsem.
„Cože? Jako vůbec?” zhrozila se.
Ne. Jako vůbec.

Z nicnedělání! A na to je nejlepší odjet do Holandska.
„Do Holandska jo? A proč?” reagují obvykle lidi, když jim povím, kam tak často jezdím. Připadá jim přinejmenším zvláštní, že se vydávám tak často zrovna do téhle placaté země. Tím spíš, že mě tam netáhnou velká muzea, coffee shopy ani tulipány. V „našem” Holandsku, tedy na ostrovech severního Fríska, není ani jedno z toho. Jen duny, koně, ovce a obrovské pláže, které má člověk často sám pro sebe. A vítr, který přestává fičet jen výjimečně.