Michaela Klevisová

Spisovatelka, novinářka, překladatelka a scenáristka.

Michaela Klevisová se narodila v roce 1976. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově a od roku 1997 v tomto oboru pracuje. Dvojnásobná držitelka Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku v současné době patří k nejprodávanějším autorům detektivní literatury v České republice.

Hned za svou prvotinu, román s detektivní zápletkou Kroky vraha obdržela v roce 2008 od české sekce mezinárodní Asociace autorů detektivní literatury (AIEP) Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku. Ocenění získala v pouhých dvaatřiceti letech a stala se tak nejmladší držitelkou tohoto ocenění v České republice. Román se odehrává v prostředí staré pražské vilové čtvrti a zápletka se točí okolo trhu se starožitnostmi a uměním.

V roce 2009 vyšla Klevisové druhá detektivka ze série s kriminalistou Josefem Bergmanem nazvaná Zlodějka příběhů ze zákulisí natáčení televizního seriálu.

Třetí detektivní román autorce vyšel v roce 2011 pod názvem Dům na samotě a o rok později za něj Klevisová opět získala Cenu Jiřího Marka za nejlepší českou detektivní knihu roku. Román se odehrává zčásti v romantickém mlýně na samotě ve Středních Čechách, zčásti v prostředí koňských dostihů.

V létě 2012 Michaela Klevisová vydala první nedetektivní knihu, sbírku povídek Čekání na kocoura. Kniha zaznamenala mezi čtenáři velký úspěch a během půl roku vyšly dva dotisky. Jedná se o křehké příběhy o mezilidských vztazích, jimiž se jako jemná nit táhne motiv lásky ke kočkám. Ty v životě autorky hrají důležitou roli. Pro velký úspěch povídkové knihy se rozhodla napsat její pokračování a na podzim 2013 vydala další příběhy „o kočkách a jejich lidech“ pod názvem Kocour z Montmartru.

V červnu 2015 vyšel Michaele Klevisové v nakladatelství Motto další román s kriminální zápletkou Ostrov šedých mnichů, který se odehrává na jednom z Waddenských ostrovů ve Frísku. Ostrovy na severu Holandska autorka dobře zná a pravidelně tam pobývá. Do vyšetřování dvou vražd opět významně zasáhne (tentokrát spíše jako soukromé očko) český kriminalista Josef Bergman, který na ostrově tráví dovolenou. Úspěšná detektivka je k dostání rovněž ve formátu audioknihy.

V červnu 2016 vyšla autorce třetí povídková kniha Štěstí je zadarmo (opět nakladatelství Motto). V jedenácti příbězích o mezilidských vztazích si autorka klade otázku, co je to vlastně štěstí a jaké cesty k němu vedou.

V roce 2016 rovněž Michaela Klevisová přispěla do prestižního sborníku původních českých povídek Praha Noir, který si v České republice objednalo newyorské nakladatelství Akashic Books. Ve Spojených státech povídky čtrnácti českých autorů (mezi nimiž je třeba Kateřina Tučková, Miloš Urban, Petr Šabach, Petra Soukupová a další) vyšly v roce 2018, v Češtině je s předstihem vydalo nakladatelství Paseka již na podzim 2016.

V roce 2017 přidala autorka do série Josef Bergman již pátý román s kriminální zápletkou Zmizela v mlze. Příběh se tentokrát odehrává v odlehlé rybářské vesnici v kraji Finnmark na severu Norska, kam se český vyšetřovatel Bergman vydá na rybářskou dovolenou, ale stává se svědkem v případu vraždy neznámé mladé ženy.

V roce 2019 vyšel opět v nakladatelství Motto román s kriminální zápletkou Sněžný měsíc, odehrávající se v panenské přírodě Beskyd. Zápletka se mimo jiné dotýká problematiky ochrany velkých šelem v naší přírodě a jejich nelegálního lovu, ale také obchodu s realitami – Josef Bergman tentokrát vyšetřuje vraždu realitní agentky, která nabízela k prodeji starou roubenku na samotě. Román zavádí čtenáře na jedna z posledních míst, kde ještě lidé žijí v souladu s přírodou, ale kam už také prosakuje komerce a hon za ziskem.

V roce 2020 slavila velký úspěch u čtenářů detektivka Drak spí, sedmý román s kriminální zápletkou ze série s Josefem Bergmanem. Příběh je tentokrát zasazen do jihočeského pohraničí, do oblasti romantických rybníků, líbivých statků s uzavřeným dvorem, ale také tajemných blat a vysídlených vesnic uprostřed lesů. Jedna z linií příběhu se týká starých křivd spojených s odsunem německy mluvících obyvatel po druhé světové válce.

Autorka se poté odklonila od krimi žánru a vydala román Prokletý kraj (2021). Příběh dvou mladých žen, hledajících své kořeny v zapomenuté vesničce na Prachaticku, se dotýká poválečné historie jihočeského pohraničí, kdy prázdné domy po odsunutých Němcích za pohnutých okolností dosídlovala komunita rumunských Slováků. Kniha se několik týdnů držela na prvním místě žebříčku nejprodávanějších knih v Česku, který sestavuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Stala se zatím nejprodávanější knihou Klevisové.

Osmý krimi příběh s vyšetřovatelem Bergmanem Vraní oko vyšel v roce 2023. Na odlehlém místě na jižní Moravě vzniká nová ptačí rezervace, o niž velmi stojí ornitologové, ale místní už o poznání méně. V tajemných mokřadech se střetávají plány a touhy svérázných postav jako je mladý pár, který sem utekl z města před konzumním životem, manželé, kteří zdědili miliony, nebo stará bylinkářka s překvapivě divokou minulostí…

Josef Bergman – hlavní hrdina detektivní série Michaely Klevisové

Kriminalista Josef Bergman je pravým opakem drsných frajírků, kteří si dají hodně záležet na tom, jak ohromit svoje okolí. Bergmana totiž tohle nikdy nezajímalo. Táhne mu na šedesát, je trochu samorost a bručoun, který má rád svůj klid a svobodu dvakrát spokojeně rozvedeného muže. Ale především neokázalý hrdina všedního dne, přímý a rozumný chlap, který rozumí lidským slabostem a chybám. Taková klidná síla s vyrovnaným sebevědomím a nenáročnými sny. Vyzařuje z něj vnitřní sebejistota, klid a spolehlivost – vlastnosti, které ženy milují a muži obdivují. Při práci chce mít všechno pod kontrolou a je trochu posedlý pořádkem, ale dokáže pochopit a tolerovat i lidi, kteří mají odlišné priority. Jeho největším potěšením je večerní posezení na zápraží jeho malého statku za Prahou s lahví dobře vychlazeného piva a na klíně mu přitom přede jeho černý kocour Diego Maradona – ideální parťák, který se neptá, kde byl Bergman celý večer a kdy se hodlá zase vrátit. Zkrátka chlap, do kterého se zamilujete až na druhý pohled, ale zato navždy. Hrdina, kterému budete právem věřit, kterému budete fandit a který skutečně patří k českému naturelu.